Warszawa, ul. Pańska 75
tel. 22 258 88 88
785 150 000, 785 222 777

Godziny otwarcia salonu
pon  –  pt   11:00  –  19:00
sobota   11:00  –  15:00

Audiovector-QR

Audiocevtor QR

Audiovector wprowadza do sprzedaży długo zapowiadaną serię QR, która jest sukcesorem znanej dotychczas serii X3. W nowej serii zastosowano szereg zmian, z których najbardziej charakterystyczną jest zastosowanie głośnika AMT zamiast tradycyjnego tweetera kopułkowego. Jednostki odpowiedzialne za niskie i średnie częstotliwości mają membrany wykonane z aluminium w technologii kanapkowej. Pierwszymi modelami z nowej linii, jakie pojawią się na rynku, będą monitory QR1 i średniej wielkości podłogówki QR3. Dostępne są trzy wersje kolorystyczne – biały lub czarny lakier fortepianowy oraz naturalna okleina orzechowa.

Jak przystało na producenta szczycącego się wieloma firmowymi technologiami, Audiovector również dla serii QR przygotował szereg interesujących rozwiązań. Modele QR1 i QR3 mają obudowy wentylowane, jednak w monitorach zamiast klasycznego portu bas-reflex zastosowano elegancki, szczelinowy tunel umieszczony z przodu, a jeśli chodzi o model podłogowy, wszystko wskazuje na to, że zdecydowano się na port dmuchający w dół – w kierunku odsuniętego od obudowy cokołu stabilizującego. Rozwiązania te mają ułatwić użytkownikom ustawienie kolumn w pomieszczeniu.

Jak informuje Mads Klifoth z Audiovectora, w nowych kolumnach zastosowano bardzo zaawansowane technicznie przetworniki. Głośniki nisko-średniotonowe są jednostkami o długim skoku i zostały wyposażone w podwójne magnesy. Ich membrany mają konstrukcję kanapkową składającą się z trzech warstw – „kromkami chleba” są tutaj warstwy aluminium, a rolę „szynki” pełni środkowa warstwa z kleju o konsystencji pianki, którego zadaniem jest przeciwdziałanie rezonansom. Według zapewnień producenta, cała membrana ma się zachowywać jak idealny tłok aż do częstotliwości 3 kHz, dlatego system ten otrzymał nazwę Pure Piston Technology. Mads Klifoth twierdzi, że większość metalowych membran w głośnikach przeznaczonych do odtwarzania niskich i średnich tonów ma bardzo nieregularne charakterystyki powyżej 1 kHz. Woofery kolumn z nowej serii QR mają być pod tym względem znacznie lepsze i nie wprowadzać niechcianych podbarwień w zakresie średnich tonów.

Wysokimi częstotliwościami w serii QR zajmie się wstęgowy przetwornik AMT, doskonale znany z innych, zwykle o wiele droższych kolumn duńskiej marki. Membranę tweetera zastosowanego w nowych kolumnach pokryto złotem, a panel czołowy wykonano z anodyzowanego aluminium w kolorze szarym, idealnie dopasowując kołnierz tweetera do obwódek głośników nisko-średniotonowych. Ciekawostką jest ochronna siatka z filtrem S-STOP zainspirowanym tweeterami stosowanymi w profesjonalnych zestawach studyjnych. Audiovector najwyraźniej podpatrzył tu studyjne filtry POP, których gęsta struktura pozwala zapanować nad szkodliwymi sybilantami. Rozwiązanie takie ma znacząco zwiększać czystość i detaliczność przekazu.

Zarówno QR1, jak i QR3 charakteryzują się dość przyjemnymi parametrami. Obie kontstrukcje mają pasmo przenoszenia sięgające 45 kHz, przy czym w monitorach zaczyna się ono na 45 Hz, a w modelu podłogowym sięga aż 30 Hz. QR1 mają skuteczność 87 dB, a QR3 – 90 dB. Impedancję znamionową producent określa jako 4-8 Ω, więc kolumny będzie można łączyć z każdym wzmacniaczem obsługującym obciążenia z tego przedziału. A więc w praktyce – prawie każdym piecykiem lub amplitunerem dostępnym na rynku. Choć seria startuje z dwoma modelami, można spodziewać się, że niedługo w sprzedaży pojawią się także kolejne modele oparte na tych samych rozwiązaniach i uzupełniające serię pod kątem kina domowego lub systemów multiroom. Kolumny z serii QR są objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym. QR1 kosztują 4490 zł, a QR3 – 7990 zł. W grudniu do sprzedaży mają trafić także aktywne wersje obu modeli.